مهمترین علایق نوجوانان

مهمترین علایق نوجوانان

علایق و سرگرمی ها برای نوجوانان دارای اهمیت فوق العلاده ای می باشد بعضی مواقع دیده شده که حتی نوجوانان در زمان بازی و سرگرمی غذا خوردن را هم برای مدتی فراموش می نماید. به عبارتی دیگر علایق و سرگرمی نوجوان یکی از انگیزه های خیلی قوی برای رفتار و حرکات وی به شمار می آید. نوجوانان بدون ترس و واهمه و بی پروا به دنبال علایق خود که بر طبق استعدادها و زمینه های گذشته و محیط مناسب و از همه مهم تر بر اساس ذوق و سلیقه آن ها به وجود آمده است روان می شوند، تا تابلویی از شخصیت خود را رسم نمایند و به نمایش بگذارند. لارسبو اعتقاد داد که علایق را بایستی جز احتیاجات نوجوانان طبقه بندی نمود زیرا انگیزه هایی قوی برای فعالیت به شمار می روند.

هاروکس پژوهشگر دیگری می باشد که به اهمیت آرزوها و علایق نوجوانی اشاره دارد و در این مورد می گوید که تنها وسایل زندگی، تغذیه و مدرسه نوجوانان را فراهم نمودن برای ارضا تمایلات و خواسته های نوجوانان کافی نمی باشد، بلکه باید به علایق، احتیاجات و آرزوهای آن ها نیز توجه ر و برای پی بردن به استغداد، نبوغ، فعالیت ها و شخصیت نوجوانان بایستی به علایق و دلبستگی های آنان توجه نمود.

نوجوانان به زیبایی و آرایش اهمیت می دهند. نوجوان بر اثر تغییرت جسمانی به اندام و دگرگونی هایی که بر اثر ظعور بلوغ در او ظاهر می گردد توجه نموده و سعی می نماید که این تغییرات را که نمونه ای از زیبایی خویش می پندارد به معرض نمایش و دید دیگران مخصوصا جنس مخالف قرار دهد. آرایش و زببایی در قالب ارزش ها و اعتقادات و باورهای هر قوم و جامعه ای شکلی خاص و جداگانه به خود می گیرند و نحوه تجلی و نوع آن را تعیین می کند و از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد. علاوه بر زیبایی و آرایش نوجوان به نظم و ترتیب خود در زندگی اهمیت داده و سعی می نماید که نظم و ترتیبی خاص به زندگی خود دهد.

از دیگر علایق نوجوانان شرکت در اجتماعات و برنامه های فوق درسی و گردش های علمی و بازدید از موسسات و شرکت در انجمن ها می باشد. نوجوان سازمان های ورزشی را دوست دارد و به آن ها توجه داشته و برای حضور در آن ها آمادگی دارد. به کتاب های رمان، مجلات، رادیو و تلویزیون علاقه مند می باشد. نوجوانان با خواندن کتاب می خواهند به تخیلات خود مبنی بر جستجوی شخص ایده آل در داستان ها و رمان های قهرمانی دست یافته و تسکین خاطرات و تخیلات گمشده خود را به وجود آورند. معمولا نوجوانان به مجلات مصور توجه خاصی دارند. بعضی از جوانان نیز به کلکسیون نمودن و جمع آوری اشیا علاقه فوق العلاده پیدا می کنند. کلکسیون کردن چیزهای مختلف یکی از رفتارهای طبیعی و سرگرم کننده نوجوانان است به شرطی که در آن افراط وجود نداشته باشد. شرکت در اجتماعات سیاسی و اجتماعی نیز یکی از علایق مهم نوجوانان به شمار می آید.

نظرات بازدیدکنندگان