راهنمای خرید و انتخاب پالس اکسیمتر دیجیتالی

راهنمای خرید و انتخاب پالس اکسیمتر دیجیتالی

دستگاه پالس اکسیمتر یا سنجشگر میزان اکسیژن در واقع میزان اکسیژن محلول در خون بیمار را به صورت درصد نشان می دهد. علاوه بر سنجش میزان اکسیژن، این دستگاه ها معمولا تعداد ضربان قلب را نیز اندازه گیری می کنند. در واقع ما به کمک این دستگاه می توانیم به صورت دائمی وضعیت بیمار را کنترل کنیم و بدانیم که آیا بیمار به اکسیژن نیاز دارد یا نه.

این دستگاه ها در مدل های انگشتی، پرتابل و رومیزی تولید می شوند که بسته به نوع کاربرد در منازل، درمانگاه ها و یا بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند. پالس اکسیمتر انگشتی عموما در منازل برای مانیتور بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این نوع پالس اکسیمترها بسیار ساده می باشد. با قرار دادن انگشت اشاره داخل پالس اکسیمتر به سادگی می توانید میزان اکسیژن محلول در خون بیمار را مانیتور کنید. در پالس اکسیمترهای پرتابل و رومیزی انگشت اشاره بیمار از طریق یک پراب مخصوص به دستگاه متصل می شود و از طریق نمایشگر دستگاه می توانید وضعیت بیمار خود را مانیتور کنید.

نکات مهم در خرید یک پالس اکسی متر دیجیتالی مناسب:

1- برند دستگاه: استفاده از پالس اکسیمترهایی با برندهای معتبر نتایج اندازه گیری دقیق تری در اختیار ما قرار می دهد. البته این موضوع باعث افزایش قیمت دستگاه می شود بنابراین با توجه به نیاز بیمار خود دستگاه را تهیه کنید.

2- قابلیت نمایش تعداد و منحنی ضربان قلب

3- رزولوشن و اندازه صفحه نمایش: هر قدر کیفیت و اندازه این صفحه نمایش بیشتر باشد خوانایی آن در شرایط مختلف بهتر خواهد بود. این موضوع در مورد افراد مسن اهمیت بیشتری پیدا می کند.

4- قابلیت سخنگو بودن: برخی از پالس اکسیمترها قابلیت بیان خروجی اصلی دستگاه به زبان های مختلف را دارند که این موضوع باز هم در مورد افراد مسن اهمیت ویژه ای پیدا می کند. (فقط در زمان خرید یه این نکته توجه کنید که پالس اکسیمتر قابلیت ادای کلمات به زبان فارسی را داشته باشد)

5- آلارم های دیداری یا شنیداری میزان اکسیژن محلول در خون کمتر از حد استاندارد

6- نشانگر تعویض باتری

7- قابلیت خاموشی خودکار و غیره

امیدوارم در انتها این مقاله برای انتخاب یک پالس اکسیمتر دیجیتالی متناسب با بودجه و امکانات مورد نظر شما مفید واقع شده باشد. خوشحال میشم نظرات و تجربیات خودتونو در مورد این مقاله برام بنویسید.

نظرات بازدیدکنندگان

  1. مجید

    دستتون درد نکنه خیلی تو خرید این دستگاه کمکم کرد