چه عواملی بر زمان شروع بلوغ تاثیر دارند؟

چه عواملی بر زمان شروع بلوغ تاثیر دارند؟

عامل اصلی تعیین کننده ی زمان شروع بلوغ، بدون تردید ژنتیک است. اما به نظر می رسد عوامل دیگری نیز بر سن شروع و پیشرفت رشد و نمو موثر هستند. وضعیت تغذیه، سلامت عمومی، موقعیت جغرافیایی، مواجهه با نور، وضعیت روانی و ... بخشی از این عوامل هستند.

طول مدت مراحل بلوغ در دختران حدود 4.5 سال است. اولین علامت بلوغ تسریع رشد است. اولین تغیییری که یک دختر نوجوان متوجه آن می شود، جوانه زدن پستان (تلارک) و به دنبال آن رشد موهای ناحیه تناسلی چانه و زیر بغل (پوبارک)، اوج گرفتن سرعت رشد جسمانی و سپس قاعدگی (منارک) است.

تاخیر بلوغ:

عدم پیدایش صفات ثانویه جنسی تا 13 سالگی، تاخیر شروع قاعدگی تا 16 سالگی و یا عدم شروع قاعدگی بیش از 5 سال پس از بروز صفات ثانویه جنسی است. به یاد داشتن این نکته مهم است که ممکن است بلوغ در کودکی که از بیماری مزمن و شدید از هر نوعی که باشد (از جمله بیماری سلیاک، بیماری کرون، کم خونی سلول داسی شکل و فیبروز ککیستیک و ...) رنج می برد، به تاخیر بیافتد.

بلوغ غیر همزمان:

به مواردی گفته می شود که بلوغ الگوی طبیعی خود را سپری نکند، مثلا رشد پستان ها در غیاب رشد موی قابل ملاحظه در لگن یا زیر بغل اتفاق افتد.

بلوغ زودرس:

بلوغ قبل از 8 سالگی است، شایع ترین علت ان سرشتی (ایدیوپاتیک) است ولی باید طی بررسی های جدی تر رد شوند و درمان جهت رسیدن به قد طبیعی مورد انتظار در بزرگسالی انجام شود.

رشد و نمو بلوغی غیرهمجنس:

شایع ترین علت آن در سن مورد انتظار بلوغ، سنرم تخمدان چند کیستی (pcos) است که در اکثر موارد با بررسی اولتراسونوگرافی، قابل تشخیص می باشد. برای تشخیص، لازم است حداقل دو مورد از مواد زیر وجود داشته باشد.

  • فقدان یا کاهش تخمک گذاری، در این افراد سطوح هورمون های جنسی، طبیعی نمی باشد.
  • اضافه وزن
  • تاخیر قاعدگی
  • وجود همزمان ظاهر زنانه و مردانه هنگام بلوغ

تمامی اختلالات دوران بلوغ باید به طور کامل توسط پزشک مورد بررسی و درمان قرار گیرد. آزمایشات و اقدامات پاراکلینیکی لازم انجام شده و سپس درمان مناسب صورت گیرد.

نظرات بازدیدکنندگان